نمک چیست؟

?What is Namak

نمونه ماهواره کوچک (نمک) یک کیت آموزشی ماهواره بر اساس فرمت محبوب ماهواره‌های‌ مکعبی (CubeSats) است که توسط صدها دانشگاه در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فهم کارکرد و حیطه‌های مصرفی ماهواره‌های مکعبی به عنوان تکنولوژی روز دنیا، به کسانی که علاقه‌مند به کسب علوم فضایی هستند دید وسیعی از راه‌حل‌های ممکن برای چالش‌های موجود در سال‌های آتی را خواهد داد. چالش‌هایی که خیلی از آن‌ها در زندگی روزمره‌ احساس می‌شود.

ساده و ارزان

نمک دارای تمام زیرسیستم‌های ماهواره‌‌های عملکردی است، مانند وجود سیستم برق به‌منظور شارژ باتری‌ها از طریق پنل‌های خورشیدی یا اتصال USB، سیستم تعیین وضعیت، پردازنده به‌عنوان واحد پردازش اطلاعات، ماژول رادیویی برای مخابرات و تله‌متری.

نمک دارای مجموعه کاملی از حسگرها از جمله شتاب‌سنج‌ها، ژیروسکوپ‌ها، جی‌پی‌اس، دماسنج و فشارسنج است. این ماهواره همچنین دارای دوربینی است که می‌تواند برای مشاهدات اراضی از ارتفاع و نیز برای سنجش از راه دور به طور ساده مورد استفاده قرار بگیرد. فرستنده رادیویی می‌تواند بدون مجوز رادیویی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین نمک به همراه یک ایستگاه زمینی برای شبیه‌سازی واقع‌ بینانه عملیات ماهواره به شما تحویل داده می‌شود.

آماده برای استفاده

نمک توسط مهندسان هوافضا دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان یک برنامه و محصول آموزشی فضاپایه توسعه یافته است. نمونه آزمایشگاهی نمک در دی‌ماه 1399 ساخته شده است. این نمونه در واقع جهت انجام آزمایش‌های لازم جهت طراحی کیت ساخته شده بود؛ حال، شما می‌توانید با نمک بدون هیچ پیش‌نیاز‌ی تجربه ساخت و آزمایش یک ماهواره را تجربه کنید.