چرا ماهواره چوبی؟

۱۴۰۰/۰۳/۰۵

ژاپن با هدف تولید کاهش زباله‌های فضایی، تولید یک ماهواره چوبی را آغاز کرده است. محققان شرکت «سامیتومو فارستری» به همراه دانشگاه «کیوتو» ژاپن ر ا بر آن داشته تا تولید ماهواره‌های چوبی را در دستور کار قرار دهند.

این گروه قصد دارد تا سال ۲۰۲۳، ماهواره‌هایی چوبی را به فضا بفرستد. محققان می‌گویند که ماهواره‌های امروزی بعد از وارد شدن مجدد به جو زمین، منفجر می‌شوند و ذرات آلومینیومی ‌در اتمسفر بالایی زمین معلق می‌مانند که این زباله‌های فضایی بر‌ محیط زیست تاثیر مخربی بر جای می‌گذارد. اما زمانی که از چوب برای ساخت ماهواره‌ها استفاده شود، بعد از ورود به اتمسفر زمین به‌طور کامل می‌سوزد و چیزی در جو باقی نخواهد ماند. یکی دیگر از دلایلی که محققان را به استفاده از چوب برای طراحی ماهواره‌ها سوق داده، این است که دیگر اختلالی در امواج الکترومغناطیسی به وجود نمی‌آورد و در میدان مغناطیسی زمین نیز بدون مشکل کار خواهد کرد.

از سویی دیگر، فرآیند ساخت ماهواره‌های چوبی آسان‌تر از ماهواره‌های مرسوم خواهد بود.ماهواره‌های چوبی این شرکت به گونه‌ای طراحی خواهند شد که در برابر تغییرات دمایی، نور خورشید، شرایط متغیر آب‌وهوایی و غیره مقاوم خواهند بود.

به نظر می‌رسد که استفاده از ماهواره‌های چوبی می‌تواند یکی از راه‌های موثر برای کاهش زباله‌های فضایی باشد و باید منتظر ماند و دید که چه زمانی این ماهواره‌های دوست‌دار محیط زیست آماده پرتاب خواهند شد.

 

منبع:دنیای اقتصاد