پرانرژی ترین منبع نور کیهان

۱۴۰۰/۰۳/۱۰

بررسی‌هایی که با استفاده از تلسکوپ چینی رصدخانه LHAASO انجام شده نشان می‌دهد پرانرژی‌ترین منبع نور جهان که تا به حال شناسایی شده حاصل فعالیت ده نقطه مشخص شده در کهکشان راه شیری است که از خود پرتوی گاما ساطع می‌کنند.

قدرت پرانرژی‌ترین نقطه از این نقاط در حدود ۱.۴ کوادریلیون الکترون ولت است درحالی‌که پرانرژی‌ترین نقطه قبلی جهان از خود، کمتر از یک کواردیلیون الکترون ولت انرژی ساطع می‌کرد. دانشمندان طی مطالعه‌ خود موفق به رصد بیش از ۵۳۰ پرتوی گاما با انرژی بالاتر از ۰.۱ کوادریلیون الکترون ولت شدند و در مجموع ۱۲ ناحیه دربرگیرنده پرتوهای گاما را مشاهده کردند که وجود شتاب‌دهنده‌های ذره‌ای طبیعی را در کهکشان راه‌شیری تایید می‌کند.

برای دستیابی به این سطح از انرژی، ذرات پروتون و الکترون ابتدا باید در میدان‌های الکترومغناطیسی شارژ شوند که این کار سرعت آن‌ها را بالا می‌برد و ذرات را برای مثال در واکنش با مواد موجود در فضا، قادر به تولید پرتوهای پرانرژی گاما می‌کند.

پژوهشگران هنوز مطمئن نیستند چه محیط‌هایی می‌توانند برای تولید نورهای پرانرژی‌تر از یک کوادریلیون الکترون ولت مناسب باشند، ولی مشاهدات جدید دو احتمال را مطرح می‌کند؛ احتمال اول به اثرات ناشی از سحابی خرچنگ (Crab Nebula) که خود از باقی‌مانده‌های یک ستاره منفجرشده شکل گرفته است و احتمال دوم «پیله سیگنوس» (Cygnus Cocoon) منطقه‌ای که ستاره‌های غول‌پیکر در آن شکل گرفته و در این فرآیند بادهای شدیدی را به وجود آورده‌اند، اشاره دارد.​

منبع:مشرق