فضاپیمای توریستی

۱۴۰۰/۰۳/۰۵

نخستین خط گردشگری فضایی را سازمان فضایی روسیه دایر کرد، که نتیجهٔ آن سفر افرادی چون انوشه انصاری به فضا بود.شرکت گروه ویرجین هم‌اکنون با همکاری سکیلد کامپوزیتس در حال دایر کردن یک خط مسافربری به فضا برای مسافران می‌باشد.

مشتریان متمول که رویای سفر کردن به فضا را در سر می‌پرورانند، با خرید بلیت ۲۰۰ هزار دلاری یکی از صندلی‌های این فضاپیما را رزرو کرده و در آینده نزدیک به فضانورد تبدیل خواهند شد.این فضاپیما که با نام وی‌اس‌اس ایمجین (VSS Imagine) شناخته می‌شود، می‌تواند مانند یک هواپیما در جو زمین پرواز کند. وی‌اس‌اس ایمجین همانند دیگر فضاپیمای ویرجین گلکتیک به‌نام وی‌اس‌اس یونیتی (VSS Unity) برای حمل انسان و آزمایش‌های علمی به داخل و خارج از فضای زیرمداری طراحی شده است.

شرکت آمریکایی ویرجین گلکتیک  پس از حدود دو سال موفق شد بار دیگر فضاپیمای توریستی خود را به‌همراه دو خلبان به‌پرواز درآورده و به لبه فضا برساند. این عملیات روز شنبه ۲۲مه (۱خرداد) از پایگاه اسپیس‌پورت امریکا (Spaceport America) متعلق به این شرکت در ایالت نیو مکزیکو صورت گرفت و طی آن وی‌اس‌اس یونیتی درحالی‌که به هواپیمای VMS Eve متعلق به ویرجین گلکتیک متصل بود، تا ارتفاعی مشخص بالا رفت؛ سپس از هواپیما جدا شد و با سرعت ۳ ماخ به ارتفاع بیش از ۵۵ مایلی سطح زمین رسید. وی‌اس‌اس یونیتی پس از پروازی حدودا ۱ ساعته در همان پایگاه اسپیس‌پورت امریکا فرود آمد. این ماموریت نخستین آزمایش از چهار سری پرواز برنامه‌ریزی‌شده توسط فضاپیمای مذکور محسوب می‌شود.