تلسکوپ‌فضایی جیمز وب

۱۴۰۰/۱۰/۰۵

تلسکوپ فضایی جیمز وب سرانجام با موفقیت به فضا پرتاب شد.
ساعاتی پیش تلکسوپ فضایی جیمز وب پس از دهه ها انتظار سرانجام در روز کریسمس سوار بر ماهواره بر آریان ۵ سازمان فضایی اروپا از پایگاه فضایی گویان فرانسه به فصا پرتاب شد.
تلسکوپ جیمز وب راهی نقطه لاگرانژی ۲ زمین در فاصله ۱.۵ میلیون کیلومتری کره زمین شد و انتظار میرود ۲۹ روز دیگر به نقطه مورد نظر برسد. راه اندازی کامل تلسکوپ ۶ ماه به طول خواهد انجامید و پس از ان جیمز وب به کامل ناشناخته های کیهان خواهد پرداخت . حقایقی که میتواند درک انسان از چگونگی بوجود آمدن هستی را دگرگون کند.

ماموریت‌های این تلسکوپ فضایی:

  •  مشاهده برخی از وقایع و اجرام دوردست در جهان مانند شکل‌گیری و تکامل اولین کهکشان‌ها
  • فهم چگونگی شکل‌گیری ستارگان و سیاره‌ها
  • تصویربرداری مستقیم از سیاره‌های فراخورشیدی و نواخترها

مشخصات فنی :

  • وزن ۶.۵ تن
  • ابعداد : ۲۰ متر در ۱۴ متر شعاع آیینه  ۶.۵ متر
  • قابلیت مشاهده طیف فروسرخ
  • سپر خورشیدی:برای رصد در طیف مادون‌قرمز، تفجو باید بسیار سرد (زیر ۲۲۰- درجه سانتی‌گراد) نگه داشته شود در غیر این صورت تابش مادون‌قرمز اجزای تلسکوپ را در هم خواهد شکست؛ بنابراین، از یک سپر نوری بزرگ برای جلوگیری از نور و حرارتِ خورشید، زمین و ماه استفاده می‌شود و موقعیت آن در نزدیکی نقطه لاگرانژی خورشید تمام این سه جسم (خورشید، زمین و ماه) را در یک طرف فضاپیما نگه خواهد داشت.سپر خورشیدی دارای پنج لایه است که از یک لایهٔ نازکی از جنس پلی‌آمید ساخته شده‌است، به‌همراه اندودِ آلومینیوم در یک طرف و سیلیکون در طرف دیگر سپر. اِشکال تصادفی ساختار این لایه‌های ظریف در طی آزمایش، یک عامل تأخیر در اجرای پروژه است.
  • عنصر تلسکوپ نوری تفجو یک بازتابنده از جنس بریلیم با ابعاد ۶٫۵ متری با مساحت کل ۲۵ متر مربع است. این ابعاد برای تجهیزات پرتابی موجود بسیار بزرگ است، بنابراین آینه از ۱۸ قسمت شش ضلعی تشکیل شده‌است که پس از پرتاب تلسکوپ راه‌اندازی می‌شوند.

ناسا، با مشارکت آژانس فضایی اروپا ESA و آژانس فضایی کانادا CSA از سال ۱۹۹۶ در ساخت این تلسکوپ با یکدیگر همکاری کرده‌اند. مشارکت ESA در ساخت و پرتاب توسط اعضای آن در سال ۲۰۰۳ تأیید شد و توافق‌نامه‌ای بین ESA و ناسا در سال ۲۰۰۷ در این مورد به امضا رسید. در ازای مشارکت کامل، نمایندگی حضور و دسترسی به رصدخانه برای اخترشناسان خود، ESA ابزار NIRSpec، مونتاژ نیمکت نوری ابزار MIRI، یک پرتابگر آریان ۵ ECA و نیروی انسانی برای پشتیبانی از عملیات را ارائه می‌کند. CSA حسگر هدایت دقیق و طیف‌نگار MIRI «ابزار مادون قرمز میانی» به همراه نیروی انسانی را برای پشتیبانی از عملیات فراهم می‌کند.

چندین هزار دانشمند، مهندس و تکنسین در ۱۵ کشور در پروژهٔ جیمزوب مشارکت داشته‌اند.در مجموع ۲۵۸ شرکت، سازمان دولتی و مؤسسهٔ دانشگاهی در این پروژه مشارکت دارند که ۱۴۲ از ایالات متحده، ۱۰۴ از ۱۲ کشور اروپایی، و ۱۲ از کانادا بوده‌اند.